To view this notification widget you need to have JavaScript enabled. This notification widget was easily created with NotifySnack.
 
מרן הראשון לציון
הרב מרדכי אליהו זצוק"ל
אביהם של ישראל
פורים - שיעור מלאים | הרב שמואל אליהו שיעור השבועי | פורים
גלריית וידאו
מרן הרב מספר על ביתו ועל ילדותו בירושלים
צפו בקטעים נדירים מתוך סרט שנעשה על מרן הרב ע"י הטלויזיה הישראלית לפני כ20 שנה, בוידיאו הרב מספר על בית אביו בבגדד שבעיראק ועל ילדותו בירושלים העתיקה..


דברי הרב במהלך הסרט:

 

בקטנותנו לא היה עושר, אבל אושר היה. 

לא היה אוכל לפעמים, אבל שמחה היתה. הבנה היתה, אהבה היתה. ששון היה. 
באותה תקופה - שהיתה נקראת "תקופת הזוהר" של בגדד, מכיוון שהיה שם גאון גדול בשם הגאון בעל ה"בן איש חי" רבי יוסף חיים עליו השלום, אשר למור אבי עליו השלום היה קשר אדוק עמו.

בבגדד היו שלש קבוצות: היו בני אדם שהיו נקראים "בעלי בתים", היו בני אדם שהיו נקראים "שוקים" – אנשי השוק, והיו רבנים.
"בעלי בתים" פירושו של דבר, שהם עבדו כל היום, עסקו כל היום בעבודה, אבל התפללו בשבת, אכלו כשר, הניחו תפילין. ה"שוקים" אלה היו אנשים שישבו בתפילה ואחרי כן ישבו ללמוד עד 10 בבוקר, ורק אז יצאו לעבודה, והיו מגיעים שוב בשעה 3 אחרי צהריים להמשיך ללמוד, הם למדו ועבדו. החלק השלישי היו ה"למדנים", אלה היו הרבנים שהיו נמצאים שם. 

מור אבי עליו השלום היה שייך למשפחת האצילים שב"בעלי בתים". הוריו היו עשירים, אנשי מסחר, היה להם סניף בלונדון וסניפים בהודו ובבומביי, בכל ה... הוא היה בן יחיד והיה מאוד מוכשר. 
פעם אחת הלך במקום מסויים ושמע קול של לימוד תורה. הוא החליט להכנס ולבדוק מה זה? נכנס וראה חדר מלא ספרים, היו קוראים לזה "אדל ביתך" – גודלו פי עשר מהחדר הזה (חדר ההמתנה בבית מרן הרב זצוק"ל) וכולו היה מלא ספרים. הוא שאל מה זה? אמרו לו: תורה. אמר להם, תורה? אני יודע שיש "בראשית, שמות, ויקרא, במדבר ודברים"! מה זה כל כך הרבה ספרים?! האם זה כל כך...? אמרו לו: "זה הלימוד של עם ישראל, התורה של עם ישראל". 
מני אז הוא החליט ללמוד ולדעת מה זה תורה. ואכן הוא ישב ולמד. בעקבות החלטה זו היה לו ויכוח גדול עם ההורים שלו ובעיקר עם המשפחה ועם הדודים, שחשבו שיתפוס את המסחר ואת הכלכלה ואת העבודה, ופתאום רואים שהוא נוטש את הכל ועובר ללמוד תורה...
המשפחה לחצה עליו יותר מדי. או אז הוא הלך להתייעץ אצל בעל ה"בן איש חי" ושאל אותו: מה אני עושה? אמר לו: "מקומך לא כאן! מקומך בארץ ישראל". 


(מרן הרב זצוק"ל הולך בין סמטאות הרובע היהודי בירושלים) 

"זה הבית שגרנו בו, זה הבית שגדלנו בו". 

"זה היה הרובע היהודי, רוב הבתים כאן היו שייכים לערבים, אבל היה זכות ליהודי לשכור את הבית, היה איזה אחראי, המוכתר, שהיה משכיר את הבית רק ליהודים, וכל ה"מוחרם" היו זזים. בבית הזה זה היה הבית היהודי שהיה שייך ליהודים. למעשה זה החלונות של הבית שלנו, פה, ומכאן אנחנו צפינו וראינו את מקום המקדש, עכשו קוראים לזה "כיפת הזהב", וכאן רואים את הר הזיתים, היינו רואים את הקדושה מהמקום הזה". 

הערבים היו מאוד מכבדים את היהודים כאן במקום הזה, ולא היו נכנסים כאן בחילול שבת במקום הזה! במוצאי פסח אחרי חצי שעה מההבדלה, היו הערבים מביאים לנו את הפיתות, את הלחם בכדי לאכול פיתות במוצאי פסח. 
היו אומרים לנו בקטנותנו: "אל תשחקו ברחובות, תסתכלו מה סופו של אדם". אז כאן (בהר הזיתים) היינו רואים מה זה סופו של אדם. 


(מרן זצוק"ל ליד הקבר של מור אביו בעל ה"כרם שלמה" זצ"ל) 

מור אבי נקבר כאן, אנחנו היינו ילדים קטנים כשמור אבי נפטר, עשו מצבה מאבן אחת. הגענו לכאן ביום כ"ט לחודש אייר אחרי מלחמת ששת הימים כשכבשו את המקום, עמדנו כאן להתפלל, עבר ערבי ועמד כאן, אמר: "הון מקבור אסאייד!" – פה קבור אדם גדול מאוד! אמר לנו תשמעו, כשבאו ערבים לפה לגנוב את המצבות, הם שברו את המצבות, הרסו את המצבות, אתם רואים פה את השברים של המצבות שנמצאים פה, עמדו כאן לשבור עם פטיש ועם איזמל. התחילו לשבור, עפה אבן אחת מהמקום הזה על השובר, על הפנים שלו, ופצעה אותו. מייד הוא עזב את זה.
למחרת באו קבוצה שניה לצד הזה לשבור – גם כן שברו כאן, שוב עפה אבן אחת על היד שלו ופצעה אותו. אמרו: "הון מקבור סאייד!" – לא ניגע בו. ולכן המצבה נשארה כך. ואנחנו הבנים החלטנו לא לשים מצבה חדשה ולא לשפץ את זה, אלא להשאיר את זה זכר לנס. 


הסידור של מור אביו הרה"ג חכם סלמאן אליהו זצוק"ל בעל הכרם שלמה

"יש לי פה את הסידורי תפילה של מור אבי עליו השלום, יש כאן כתב יד שלו עם הערות שלו וכו'. אז פעם ראה את זה אחד המקובלים את ההערות האלה, ואמר: 'ההערה הזאת חסכה לי שבע שנים! אני שבע שנים מתקשה בפירוש של המקום ובאה ההערה והסבירה לי איך ומה הולך פה

 

 

(הרב שמואל אליהו שליט"א רבה של העיר צפת תובב"א מהלך ברחובות מקור ברוך בירושלים ומצביע על הבית בו גדלו בילדותם)

"בבית הזה פה גדלנו, השכונה היתה מעורבת דתיים וחילוניים, חיינו ביחד מתוך כבוד הדדי די גדול. בבית שגרנו פה בשכונה שלנו – היתה שכונה גדולה. 
יש לי סיפור מעניין לספר לך, מאוד מעניין, אותו אני זוכר ככה מהילדות. על אדן החלון של אבא, בחדר שבו אבא היה יושב ולומד היתה יונה מקננת שמה. היא בתנה קן, היא הטילה שמה את הביצים שלה, גידלה את האפרוחים\הציפורים שלה, הכל מתוך שלווה ורוגע ונעימות, וזה כאילו הקרין גם אליה, היא הרגישה בטוחה מספיק לבוא ולקנן שמה ולבנות את הבית שלה. 
גם אנחנו הרגשנו ככה. אני לא יודע איך השכונה היום, אבל התחושה שהיתה בשכונה היתה של שלווה ושל כבוד הדדי וכבוד לתורה. אני לא יכול להגדיר לך את זה במילים, אבל אני זוכר את יראת הכבוד שבה הסתכלו האנשים - גם הדתיים וגם החילוניים - על אבא. 


מרן זצוק"ל מסכם במשפט קצר:

אני מהבית קיבלתי צניעות. מהבית קיבלתי אהבת חסד. מהבית קיבלתי שקידה בלימוד. וצניעות ואהבת חסד ושקידה בלימוד זה דבר חשוב מאוד וזה א' ב' לפני כל הדברים כולם!

כתוב תגובה
התקבלו
2
תגובות
06/02/2015 | חנה
התרגשתי מאוד
הרב מקרין המון המון אהבה רוך וחמלה
כואב שהוא איננו איתנו
04/02/2015 | אלי ששון
איזה מרגש!
רוצים גם את ההמשך של הסרט.. למה לא הבאתם את כל הסרט?
באדיבות ערוץ 1
עמוד האור - הרה''ג הרב יוסף אליהו שליט''א
  
גדול המורה הוראות בישראל - הרב יעקב הלל שליט''א
  
מלחמת יום כיפור ונבואת הבן איש חי | פרשת וישלח
  
קול צופייך - פרשת כי תבוא - תשס''ב - הלכות בורר ..
  
קול צופייך - פרשת משפטים - תשס''ג - הלכות שבת ב'
  
ענייני שביעית - לרגל 105 שנים לפטירת ה''בן איש ..
  
שְׁבִיתַת עֲבוֹדַת הָאֲדָמָה וְהָאִילָן בִּשְׁנַת ..
  
תיעוד נדיר - מרן זצ''ל בישיבת המקובלים בית אל
  
מִצְוַת שְׁמִטַּת כְּסָפִים
  
תוכנית לערב שבת פרשת כי תצא- שו''ת בנושא שיטת ..
  
מעלת מרן הרב הבן איש חי בפסיקת ההלכה
  
י''ג אלול - שיעור הלכות שבת לכבוד הבן איש חי
  
גלריית וידאו
חפש בדמותו וחייו
עוד במדור
התנערי מעפר קומי - משל נפלא ..
ראש השנה
איך לחזור בתשובה? עצה פשוטה וטובה ממרן הבן איש חי עם משל יפה..
להמשך
גם אדם נחשב ישמע את הרב | ..
ויקהל
רבי עבדאאלה סומך זצוק"ל רבו של ה"בן איש חי" בא לשמוע מדי שבת שיעור מפי תלמידו רבי יוסף חיים • מדוע ..
להמשך