To view this notification widget you need to have JavaScript enabled. This notification widget was easily created with NotifySnack.
 
מרן הראשון לציון
הרב מרדכי אליהו זצוק"ל
אביהם של ישראל
פורים - שיעור מלאים | הרב שמואל אליהו שיעור השבועי | פורים
ערוץ הוידאו

קטעי וידאו מובחרים מאת מרן הרב זצוק"ל באקטואליה, אגדה, והלכה במחר נושאים  
חיפוש במדור זה
       
הקפדה על הידור כשרות המזון - חייל צה''ל
האם חייל צה"ל יכול להקל לעצמו ולאכול ממזון שהתעוררו בו שאלות הלכתיות • והאם יש הבדל בין אזרח רגיל לחייל צה"ל • והאם חייל קרבי מותר לו לאכול מבשר שאינו "חלק"
י''ג אדר א' תשע''ד

 

חיילי צה"ל מוסרים את נפשם יומם ולילה, במסירות עד אין קץ למען שמירת ביטחון יהודי ארץ ישראל.

בהלכה ישנה התחייסות רחבה ומיוחדת לקיום מצוות ולימוד תורה,  לחיילים אשר מקיימים את  המצווה של"להציל ישראל מיד צר" ובמיוחד במקרים של פיקוח נפש וכדו'.

על שמירת תחומי ההלכה וחיים יהודיים, על פי תורתינו הקדושה, מופקדת הרבנות הצבאית אשר פועלת על מנת לאפשר לחיילים שומרי תורה ומצוות להמשיך בכך גם במסגרת הצבאית.

ישיבת המאירי בירושלים עיר הקודש, בראשות הרב שמואל זעפרני שליט"א, אשר שימש רבות את מרן הרב זצוק"ל, ובנשיאות מרן הרב זצוק"ל, מוציאה רבות  מבוגריה לאחר שנות  לימוד תורה לשירות ביחידות השונות בצה"ל, וכן ביחידות קרביות מהמעלה הראשונה.

בוידאו שלפנינו השואל הרב אביעד כלף שליט"א רב בישיבת המאירי, מתחייס לאפשרות שעלתה בזמנו, להקל ולהסתמך על מיני קולות והיתרים בענייני כשרות המזון. וכך שאלתו :

ערב טוב לכבוד מורנו ורבנו מרן הראשון לציון הרב מרדכי אליהו שליט"א נשיא ישיבתנו ישיבת המאירי, וערב טוב לקהל המאזינים והצופים, ובכללם לרב שמואל זעפרני שליט"א ראש ישיבתנו, ותלמידי הישיבה היקרים. 

בעזרת ה' בעוד מספר שבועות מתגייסים חלק מבחורי הישיבה - תלמידי שיעור ב' - לצה"ל. האם אפשר להקל בהלכות מסוימתו בזמן שירות צבאי כגון בשר חלק ובישולי עכו"מ, ואם כן האם יש הבדל בין חייל המשרת שירות קרבי לבין חייל שאינו משרת ביחידה קרבית. תודה רבה. 

 

מרן הרב בתשובתינו פותח ביסוד החשוב שכל חייל יהודי חייב להקפיד על המצוות קלה כבחמורה ואפילו יותר מאזרח רגיל :

על המתגייסים. כל אחד צריך לדעת, שמה שאומרים שיש קולות לחיילים ובהרבה תחומים מתירים כל מיני דברים, אין כך הדבר, אלא כתוב: "כי אני ה' מתהלך בקרב מחניך והיה מחניך קדוש" ואדרבה, הצבא של עם ישראל צריך להיות קדוש יותר מאשר באזרחי שכן הקב"ה מתהלך בתוכם ואתם! ועל כן, לא צריכים להקל. 

כמו כן ישנם אנשים רגילים שבמקרה שאינם מוצאים את ההכשר המהודר עליו הם נסמכים תמיד, מרשים לעצמם להקל ולבחור את המזון הפחות מהודר בכשרותו :

" ... אבל אם אדם אזרח, יום אחד לא מצא בשר חלק לא יאכל אלא יאכל אוכל אחר. ואם לא מצא אוכל שלדעתו לא כך צריך להיות - יאכל אוכל אחר..."

מרן הרב אליהו מתייחס גם לאפשרות שפעמים המזון שמוגש בצבא, אינו ברמת הכשרות שנוהג בה החייל, כגון אם הוא מבני עדות המזרח אינו יכול לאכול מוצרי בשר שאינם "חלק", ומצד שני אם ימנע מלאכול תיפגע פעילותו הצבאית :

"...אבל בצבא שאין אוכל אחר ולא יכול להלחם על קיבה ריקה, על כן ברוך ה' היום הצבא מאפשר לכל חייל לקבל אוכל חלק וכשר מהודר מה טוב. אבל אם לא יכול לקבל בשר חלק ולא יכול להתקיים ולהמשיך לעבוד ללא אותו אוכל, יש להקל לו לאכול מאותו האוכל... "

 

באותה מידה מזהיר מרן הרב, שחייל אשר לא יפגע כושרו הגופני והמבצעי באם ימנע מלאכול את המזון שאינו ברמת הכשרות המהודרת, כגון: שנשאר במחנה הצבאי שבו הוא שוהה או נכנמס לנוח וכדו', יש לו להימנע מלאכול את המזון שיש בו שאלות בהלכה : 

"...ואם הוא נמצא במחנה ומייד בגמר הארוחה הולך לנוח בחדרו - לא יאכל מאותו הבשר ולא יאכל מבישולי העכו"מ שכן זה מטמטם את הלב וישגע אותו, על כן לא יאכל מאותו האוכל. ועל כן, ישתדלו כמה שאפשר, לאכול אוכל למהדרין, וכשאין בררה - אם צריכים אותו יום להלחם או לשמור אז יאכלו מהאוכל שמגישים בחדר האוכל, ואם לא צריכים לשמור ולהלחם אלא להיות במחנה בכוננות - יחמירו ולא יאכלו מאוכל שיש בו ספקות ובעיות "

 

בתמונה : לוחמי גדוד נצח יהודה מתכוננים למבצע לוחמה בשטח בנוי באיו"ש

כתוב תגובה
מתוך סדרת שיעורי קול צופייך - שיעור מספר 33 לפרשת תצווה - ד' אדר ה'תשנ''ח - 02.03.98 לצפייה בשיעור המלא
כיצד זוכות הנשים לאור התורה?
  
כשרות העוגיות פפושדו הנילושות בקמח ויין
  
לשם מה תיקנו מצוות - משלוח מנות ומתנות לאביונים | ..
  
קול צופייך - פרשת מטות מסעי תשנ''ח -חודש אב, ..
  
קול צופייך - פרשת ראה תשנ''ט - הלכות בשר בחלב
  
קול צופייך - פרשת דברים תשנ''ז - מראש חודש אב ..
  
קול צופייך - פרשת צו - תשנ''ט - הלכות ערב פסח
  
קול צופייך - פרשת נח - תש''ס - שומע כעונה והלכות ..
  
אתרוג שהוא כמעט מהודר
  
כשרות בהשגחת הרב זה גם בין אדם לחבירו!
  
מרן הרב זצוק''ל לא היה טועם גם בכנסים לרבנים
  
הנהגות קודש מיוחדות בעניין האכילה
  
ערוץ הוידאו לפי נושאים
קול צופייך - פרשת בחקתי ..
להמשך
קול צופייך - פרשת בהר התשע''ט ..
להמשך
קול צופייך - פרשת אמור ..
להמשך