To view this notification widget you need to have JavaScript enabled. This notification widget was easily created with NotifySnack.
 
מרן הראשון לציון
הרב מרדכי אליהו זצוק"ל
אביהם של ישראל
פורים - שיעור מלאים | הרב שמואל אליהו שיעור השבועי | פורים
דרשות ומאמרים

רעיונות ודברי תורה על המועדים ופרשיות השבוע מאת מרן הרב זצוק"ל  
חיפוש במדור זה
       
נס ושמו מגילת אסתר | פורים
המן האגגי נפל ונכשל באופן על טבעי למתבונן לעומק של מגילת אסתר • במקום שהמן יעשה "חשבון נפש" איך הוא מתרסק כל כך מהר, הוא העדיף לתלות זאת ב"מקרה" ולא שזה יד ההשגחה העליונה • המן היה כל כך בטוח שהכל מקרה עד שניסה לשכנע גם את הסובבים אותו בכך דבר שלא עזר לו כמובן

דברי מרן הרב זצוק"ל - 

 

במגילה מסופר על המהפך שארע,  באותה שעה שאמר לו המלך לאחשורוש לעשות למרדכי את כל הטובה שהוא חשב לעשות ולהביא על עצמו, וכך כתוב (אסתר ו', י'-י"ב): "וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לְהָמָן מַהֵר קַח אֶת הַלְּבוּשׁ וְאֶת הַסּוּס כַּאֲשֶׁר דִּבַּרְתָּ וַעֲשֵׂה כֵן לְמָרְדֳּכַי הַיְּהוּדִי הַיּוֹשֵׁב בְּשַׁעַר הַמֶּלֶךְ אַל תַּפֵּל דָּבָר מִכֹּל אֲשֶׁר דִּבַּרְתָּ. וַיִּקַּח הָמָן אֶת הַלְּבוּשׁ וְאֶת הַסּוּס וַיַּלְבֵּשׁ אֶת מָרְדֳּכָי וַיַּרְכִּיבֵהוּ בִּרְחוֹב הָעִיר וַיִּקְרָא לְפָנָיו כָּכָה יֵעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר הַמֶּלֶךְ חָפֵץ בִּיקָרוֹ. וַיָּשָׁב מָרְדֳּכַי אֶל שַׁעַר הַמֶּלֶךְ וְהָמָן נִדְחַף אֶל בֵּיתוֹ אָבֵל וַחֲפוּי רֹאשׁ". מייד אחרי הארוע הזה אסף המן את אשתו ואת אוהביו לספר להם על מה שקרה:

"(שם, י"ג): "וַיְסַפֵּר הָמָן לְזֶרֶשׁ אִשְׁתּוֹ וּלְכָל אֹהֲבָיו אֵת כָּל אֲשֶׁר קָרָהוּ". הנה המן חשב שהכל מקרה, ולמרות שראה במוחש צרוף מקרים רבים, הוא המשיך לדבוק במחשבתו שהכל מקרה אחד. והרי אם נשאל אותו, הרי אתה בעצמך רואה כמה טרחת ותכננת להביא לידי כך שתבוא על מרדכי רעה, אתה ישבת והתייעצת עם יועציך, הכנת את העץ לתלות עליו את מרדכי - ופתאום בבוקר מוקדם כשאתה מתייצב בביתו של אחשורוש והנה הכל נעשה אחרת, היה עליך לעצור ולעשות חושבים עם עצמך אולי אתה לא בסדר ואיפה נכשלת ועל מה באה לך כל הרעה הזאת, הרי המהפך כל כך קיצוני!

 

לו רק היו נותנים למרדכי איזה משרה חשובה, או אפילו שר בממלכתו של אחשורוש! במקום זאת אמר לו אחשורוש "אל תפל דבר מכל אשר דברת"! ובלית בררה הלך ונכנע למרדכי והוליך אותו ברחוב העיר על סוסו של המלך והוא לבוש בלבוש המלך וכולו הדר כשהוא - המן - מוליך אותו כאחד העבדים הפשוטים! ואם לא די בכך - עוד הגיע לביתו "אבל וחפוי ראש"! אבל בתו וחפוי ראש על הלכלוך שנשפך עליו. תעשה חשבון עם עצמך! בתך מתה, אתה מלוכלך, אתה נמצא במצבים קשים! והנה, מגיע המן לביתו ומספר לאשתו ולכל אוהביו את כל מה שקרה לו.

 

ולכאורה יש לשאול, לשם מה היה צריך המן לספר להם את מה שקרה להם, והרי כל העיר שמעה את הכרזותיו: "ככה יעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו"! כולם ידעו, שמעו, עלו על הגגות להביט במחזה המוזר והמיוחד הזה, אפילו בתו של המן עלתה לגג להביט במחזה המיוחד הזה! ואמנם היא טעתה וחשבה שאביה יושב על הסוס ומרדכי הוא המנהיג את הסוס והקורא, אבל סוף כל סוף היה זה דבר מיוחד ויוצא דופן לראות אדם יושב על סוס המלך ולבוש בלבוש המלכות של המלך! אם כן מה לך ולספר להם? וממה נפשך - אם לא ידעו, אל תספר! תשאיר את זה בשקט! ואם כולם יודעים, לשם מה מספר להם בכלל?!

אלא, שהמן סיפר להם את הדברים לומר להם שהכל מקרה ואין שום השגחה וסובב עליון לכל הארוע! הוא אמר להם שהכל קרה בגלל שהוא בא מוקדם, ואם היה מרדכי הוא שמגיע מוקדם אז מן הסתם הכל היה הפוך, והכל מקרה! אך עלינו לדעת שכל המגילה כולה סובבת סביב "מקרה ועוד מקרה ועוד מקרה"!

 

והמטרה היא להראות את כל השתלשלות הארועים בדרך של "הסתר אסתיר" והכל בהסתר פנים, החל ממותה של ושתי וכניסתה של אסתר במקומה, והמן עולה לגדולה וכן הלאה הכל בדרך של מקרים והסתר פנים. הנה היהודים מוזמנים לשבת בסעודתו של אחשורוש והם באים וגם נהנים מהסעודה, וצריכים לצום כנגד האכילה שאכלו וכנגד מה שאמר המן "ישנו עם אחד מפוזר ומפורד" ואז אסתר מתגלה, והכל כאילו נעשה בדרך של טבע, אבל בפועל אין שום טבע בכל מה שקרה אלא הכל בדרך של השגחה מוכחת. 

מי היה ''עד המדינה'' בסיפור מגילת אסתר ? | פורים
  
הויכוח בין אסתר המלכה לחכמי הסנהדרין | פורים
  
סיפור המגילה במבט נכון ואמיתי | פורים
  
אסתר המלכה - שרה אימנו ע"ה - ולהבדיל המצביא ..
  
הטעם לתענית אסתר דווקא בחודש אדר | פורים
  
מעלת יום תענית אסתר וסגולותיו | פורים
  
צביעותם של חוקי הרשעים - המן אחשוורוש ודיני משפט ..
  
הלכות מחצית השקל ושבת שקלים - ערוץ 7
  
משנכנס אדר מרבים בשמחה - גם באדר א'? | פורים
  
מתנות לאביונים ותחפושות מה הקשר ביניהם ? | פורים
  
משלוח המנות של המלבי''ם | פורים
  
ז' באדר - צדיקים במיתתם קרויים חיים | פורים
  
כתוב תגובה
מתוך סדרת שיעורי קול צופייך - שיעור מספר 34 לפרשת כי תשא - י''א אדר תשנ''ח - 09.03.98 לצפייה בשיעור המלא
ארון הברית,צנצנת המן,מטה אהרון - הרב יונה מצגר ..
  
מרן הרב מספר על הבבא סאלי
  
דרשה לשנת החמישים למדינת ישראל
  
דרשה לשנת הארבעים ותשע למדינת ישראל
  
ורבים ועמי הארץ מתייהדים | פורים
  
בימים ההם בזמן הזה - בניסים ובאמונה | פורים
  
לשם מה תיקנו מצוות - משלוח מנות ומתנות לאביונים | ..
  
כבוד השבת ועם ישראל | פרשת בשלח
  
קול צופייך - פרשת בשלח - תשנ''ט - הלכות ברכות
  
קול צופייך - פרשת תצווה תשנ''ט - פרשת זכור וקריאת ..
  
קול צופייך - פרשת וישלח - תשנ''ח - הלכות חנוכה ..
  
תלמיד חכם שאין לו תמורה - הרב שמואל זעפרני שליט''א
  
דרשות ומאמרים לפי נושאים
קול צופייך - פרשת בחקתי ..
להמשך
קול צופייך - פרשת בהר התשע''ט ..
להמשך
קול צופייך - פרשת אמור ..
להמשך