To view this notification widget you need to have JavaScript enabled. This notification widget was easily created with NotifySnack.
 
מרן הראשון לציון
הרב מרדכי אליהו זצוק"ל
אביהם של ישראל
קול צופייך - לך לך | הרב שמואל אליהו שיעור השבועי | פרשת שבוע - בראשית
שאלות ותשובות

שאלות ותשובות אקטואליים, מעובדים ומלוקטים ממבחר ספרי מרן הרב זצוק"ל  
חיפוש במדור זה
       
האם מותר לחבוש פאה נכרית?

האם מותר לאשה לחבוש פאה נכרית ? במידה וכן, באלו תנאים ?


צפו בתשובה בוידאו

 

כבוד הרב ערב טוב.

רציתי לשאול את כבודו מה דעתו על העניין של פאה, אחרי שאנחנו שומעים זה כשבועיים הרבה מחלוקות בעניין של פאה, יש כאלה כמו הרב משאש שמצטט קצת להתיר, ועוד חכמים גדולים אוסרים, מה דעת כבודו על הדבר הזה של הפאה, כל הסיפור הזה של הפאה?

תשובת מרן הראשון לציון זצוק"ל :

קודם כל נברך את מתפללי בית כנסת מוסיוף, זה בית הכנסת כמעט הראשונה שהיתה מה שקוראים לה ביידיש, באשכנזית: "שטיבלאך" – כלומר מניין אחר מניין, יש שמה מניינים מהבוקר ועד הערב. ושם היה מתפלל – עליו השלום – רבי חיים נאה בעל המידות של הרב נאה, והוא היה מתפלל ביום שבת בשעה אחת עשרה היה בא להתפלל, ואומר – למה אני בא באחת עשרה? בכדי שנגמור בשעה שתים עשרה וכבר נכנסים מנחה להתפלל. הוא היה רוצה לעשות ככה שבכל היום יתפללו וילמדו תורה. וברוך ה' המקום הזה הוא מקום של תורה.

 

וכדאי לומר את החשיבות. כשרצו לקנות את המקום הזה מהערבים ומהגויים, אז לא היה מטרים, אמות, אז בא הגוי ואמר: תשמע, אני אמכור לך, אני אתן לך אבן, אתה תזרוק את האבן, ואיפה שהאבן תרד – שמה הגבול ואני מוכר לך. למשל אתה נותן לי אלף לירות זהב – איפה שהאבן...

 

מוסיוף עליו השלום היה חזק, אבל הוא בחר אחד יותר חזק ממנו, לקח אחד אמר לו תבוא ואתה תקח את האבן, ואמר לו שהוא הקונה ואני רק הסרסור... אז נתן לו את האבן הגוי הזה ולקח וזרק את זה עד איפה שסוף אחרי הנוחיות של מוסאיוף עד שמה הגיעה האבן ועד שמה זה בתי מוסאיוף.

אם כן נחזור.

פאות נוכריות היו בדורות הקודמים, איזה פיאות נוכריות? איזה יופי להם? איזה הדר להם? היו חושבים כאילו האשה שמה קש על ראשה. לא היו להם לא יופי ולא הדר. היום – מצד אחד אני אומר, יש פיאות נוכריות יפות וגדולות וארוכות עד הגב, וכשאשה הולכת השערות של האשה הזאת מתנדנדות וכל אחד מסתכל עליה, וכי זה מותר זה?!? אדרבה! הפיאות הנוכריות האלה הגדולות האלה, זה מעוררות תשומת לב מהאנשים והאנשים לא יודעים להבחין בין פאה נוכרית לפאה לא נוכרית, מאיפה הם יודעים את הדבר הזה?!

אלה בנות ישראל הנמצאים בהתנחלויות – אשריהם ואשרי חלקן, עוד מלפני כמה שנים היתה בעיה כן כיסוי ראש לא כיסוי ראש, היו אומרים אלה המתנחלים האלה בלי כיסוי ראש... בהתחלה שאלו אותנו, אמרנו להם תלכו עם צעיף, זאת הגבורה שלכן, הסמל של ההתנחלויות יהיה עם צעיף!

וברוך ה' היום הרבה נשים הולכות עם צעיף ככה בצורה מכובדת וטובה, וזה היה הדגל שלהן.

בכל אופן, אישה שלא יכולה ללכת עם צעיף, מתביישת, אז בבקשה מותר לה ללכת לספרית ולגזור שערות ראשה שיהיו קצרים, ועל זה תשים פאה נוכרית שתראה נאה, ועל הפאה הנוכרית צריכה לשים או צעיף או כובע. ללכת רק עם פאה נוכרית – זה לא. למה? הפאות הנוכריות היום זה כעין שער, ועד כדי כך שיש מי שאומר שאסור גם לברך מול הפיאות הנוכריות! זה נקרא שיער ואסור לברך! והלכה היא, שאם אדם נקלע למקום כזה הוא יכול לעצום עיניו והוא יכול לברך.

ועל כן, "נוכריות נחשבנו לו כי מכרנו", אדם אם יש לו פיאה נוכרית מותר לו למכור את זה לאחרים, ולא תגיד שהיא מכשילה את האחרים, ואחרת תקח פאה נוכרית ותשים על זה צעיף או תשים על זה כובע ואין בזה בעיה.

ואם יש מחלוקת בין בעל ואשה ואשה מתעקשת ללבוש פיאה והבעל לא, ויש מקרים הפוכים, יש לי מקרה שאשה מתעקשת ללבוש צעיף והבעל מתעקש והבעל רוצה פיאה! אז במקרים כאלה, אני מייעץ לבעל או אני מייעץ לאשה שלא להתקוטט, אלא הבעל והאשה ילכו לרב, ומה שרב יפסוק להם – הם צריכים לקיים. הבעל יפסוק מה שיפסוק, ההלכה היא שמהשמים יתנו בדעתו של הרב לפסוק וזה יביא שלום ו"שלום על ישראל".

ויהי רצון שנזכה אנחנו בזכות הצניעות, נזכה לגאולה שלמה בעגלא ובזמן קריב ואמרו אמן. 

 

 

כתוב תגובה
מתוך סדרת שיעורי קול צופייך - שיעור מספר 130 - פרשת משפטים - אדר תש''ס - 31.01.00 לצפייה בשיעור המלא
כיצד זוכות הנשים לאור התורה?
  
קול צופייך - פרשת בהעלותך - תשנ''ט - נרות שבת ..
  
קול צופייך - פרשת כי תבוא תשנ''ט - נשים בתקיעת ..
  
צניעות אימותינו - שרה
  
קול צופייך - פרשת מטות מסעי תשנ''ז - מנהגי זכר ..
  
הדלקת נרות חנוכה לנשים והרואה נרות חנוכה בלבד
  
שיעור נשים
  
צניעות - סנגוריה
  
קדושים תהיו
  
קול צופייך - פרשת כי תבוא תש''ס - שופר בשבת ..
  
דין הקמח שנוסף אחרי ההפרשה
  
הלכות ציצית ותפילין
  
שאלות ותשובות לפי נושאים
קול צופייך - פרשת ויצא ..
להמשך
קול צופייך - פרשת תולדות ..
להמשך
קול צופייך - פרשת חיי שרה ..
להמשך